Loading

Kompensacja mocy biernej

https://ardorenergy.pl/wp-content/uploads/2016/12/Depositphotos_61094211_original-230x230.jpg

Kompensacja mocy biernej jest to najprościej, mówiąc zastosowanie takich urządzeń, które zmniejszą emitowanie mocy biernej. Obwód prądu charakteryzuje się tym, że posiada trzy rodzaje mocy: czynną (zamienianą na pracę użytkową) , bierną (znajduje się między źródłem a odbiornikiem energii) i pozorną (geometryczną sumę mocy czynnej i biernej). Energia bierna może być pobrana (indukcyjna) i łączy się ją z np. silnikami, piecami oraz energia oddana (pojemnościowa) pojawiająca się przy kondensatorach i długich odcinkach kabli pod napięciem.

Obydwa rodzaje mocy biernej powodują straty cieplne i zmniejszają sprawność linii kablowych oraz transformatorowych. Dostawcy zarabiają na tym, że dostarczają jak najwięcej energii czynnej przy jak najmniejszych stratach.

Kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie współczynnika mocy, wydłuża żywotność kabli oraz innych elementów sieci zasilających. Dodatkowo zmniejsza spadek składowej prądu. Duża ilość wytworzonej mocy biernej przekłada się na większy rachunek za energię elektryczną.